Spread the love

VšĮ “Akmenės istorijos muziejus” tęsia istorijas apie mūsų krašte rastus lobius. Šį kartą
supažindinsime su 1965 m. rastu Šiliškių lobiu.
Apie anksčiau aprašytus ir nagrinėtus Alkiškių ir Kruopių lobius galite pažiūrėti mūsų YouTub kanale
grojaraštyje Lobiai: 
https://www.youtube.com/channel/UCTc0RofkqvrzU0cNmr9cw4A

 


Šiliškių lobis. Rastas 1965 metais rugsėjo 30 dieną Šiliškių kaime, Akmenės rajone.
J.Grybauskienė, kasdama bulves savo sklype, rado molinį puodą su monetomis. Lobį iš jos paėmė Papilės mokytoja, kraštotyrininkų būrelio vadovė Genovaitė Putinaitė su mokiniais.

Lobio vietoje J.Grybauskienė rado dar 2 monetas ir molinių šukių. Iš viso į tuometinį Lietuvos TSR istorijos ir etnografijos muziejų 1965 m. gruodžio 25 dieną mokytoja perdavė 694 monetas. Išsamiai apie monetas aprašyta Eugenijaus Ivanausko knygoje “Lietuvos pinigų lobiai”.

Monetos lobyje labai įvairios – nuo didžiausio Pilypo IV patagonų iki smulkiausio Jono Kazimero šilingo (liaudyje vadinama buratinka).

Viena iš rečiausių lobyje monetų – tai Rusijos  1707 metų Petro I ortas, to meto Rusijos monetos Lietuvos lobiuose pasitaiko labai retai.

Viena iš rečiausių lobyje monetų - tai Rusijos 1707 metų Petro I ortas
Viena iš rečiausių lobyje monetų – tai Rusijos 1707 metų Petro I ortas

Lobio monetų geografija tikrai įspūdinga – Švedija (28 monetos) , Brabantas (3 monetos), Elbingas (5 monetos), Karališkoji Prusija (17 monetų), Kuršas- žiemgala (17 monetų), Legnicas-Brigas (1 moneta), Lenkija (416 moneta) , Maldavija (1 moneta), Prusija (149 monetos), Revelis (1 moneta), Ryga (44 monetos), Rusija (1 moneta), Silezija (2 monetos) ir lietuviškų kalyklų monetos (8 monetos).

Monetų nominalų įvairovė taip pat gausi: patagonai, 1/4 patagono, ortai, šeštokai, pusantrokai, trečiokai, 3 kreiceriai, šilingai, auksinai, grašiai, erės, 6 kreiceriai, 2 erės, 5 erės pasitaikė  Jono Kazimiero ir Kristinos 3 vienetai šilingų klastotės .

Paskutinė moneta, kuri buvo įdėta į taupyklę (lobį) Frydricho Vilhelmo šeštokas – nukaldinta 1716 metais.

Paskutinė moneta, kuri buvo įdėta į taupyklę (lobį) Frydricho Vilhelmo šeštokas – nukaldinta 1716 metais
Paskutinė moneta, kuri buvo įdėta į taupyklę (lobį) Frydricho Vilhelmo šeštokas – nukaldinta 1716 metais

2017 metų lapkričio pabaigoje muziejaus komandai pavyko pakalbinti mokytoją Genovaitę Putinaitę, bet ilgametė kraštotyrininkė nebeprisiminė lobio radimo aplinkybių. Minėjo, kad galėjo ne ji lobį paimti, o tuometinis  karinio rengimo mokytojas ir buvęs mokyklos direktorius Olijardas Vištaitis. Šiuo metu Šiliškių kaimas yra išnykęs, dabar ten ariami laukai.

Papilės mokytoja, kraštotyrininkų būrelio vadovė Genovaitė Putinaitė
Papilės mokytoja, kraštotyrininkų būrelio vadovė Genovaitė Putinaitė

Muziejaus komanda toliau tęsia kraštotyrinės medžiagos rinkimą apie Akmenės krašte rastus lobius ir jų radimo aplinkybes. Jeigu jūs žinote daugiau informacijos apie Šiliškio lobio radimo aplinkybes, – susisiekite su mumis. Tikimės, kad ateityje į lobių radimo vietas atvyksime su archeologu ir savanorių komanda, plačiau ištirsime lobio radimo  vietas ir tikėtinai XVII a. sodybą. 



Apie Šiliškių lobį planuojame sukurti YouTube filmuką, kuris turėtų pasirodyti dar šiais metais.

Dabar monetos saugomos Lietuvos Nacionaliniame muziejuje.

Dalis informacijos paimta iš Eugenijaus Ivanausko knygos “Lietuvos pinigų lobiai”.

Связанные изображения: