Istorinė-archeologinė konferencija „Akmenė 2023 – tapatybės kūrimo kelyje“
2023 m. rugsėjo 23 d.
Akmenės krašto muziejus (K. Kasakausko g. 17)
Programa:
9.30 Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologijos ir fotografijos paroda „Objektas ir detalė: akmens amžiaus estetikos pasaulis“.
Prieš 12000–4000 metų pagaminti daiktai, virtę parodos eksponatais, byloja apie nutolusias, anuomet čia jau gyvenusias ir atsikrausčiusias skirtingų kultūrų žmonių bendruomenes.
Parodoje eksponuojami išskirtiniai objektai, pagaminti iš titnago, akmens, kaulo ir rago, medžio, keramikos, gintaro. Žiūrėdami į archeologinį radinį ne visada matome subtilias jo detales, o fotografuojant – parinkus labai kryptingą, reljefą pabrėžiantį apšvietimą, pasitelkus makrofotografiją – išryškėja ir daikto forma, ir ornamentika, ir estetinė kalba, atkreipiamas dėmesys į kitu atveju sunkiau pastebimas detales.
Parodą pristatys:
Parodos kuratorė Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologė – Dalia Ostrauskienė
Vilniaus paslaugų verslo profesinio mokymo centro – fotografijos profesijos mokytoja metodininkė – Jogailė Butrimaitė
Edukacija: Kaip ir kokius titnaginius įrankius gaminosi akmens amžiaus žmogus, demonstruos VDA, Telšių fakulteto Doc., dr. – Gvidas Slah
Akmenės kultūros namai (Sodo g. 1)
11.00 Akmenės bendruomenės pirmininko, Akmenės savivaldybės tarybos nario Algirdo Bučio sveikinimo žodis ir projekto pristatymas.
11.10 „Didžiojo tautų kraustymosi atspindžiai Akmenės krašte“. Archeologas dr. Gediminas Petrauskas.
12.00 „Akmenės krašto gyventojų piniginis ūkis XVI–XIX a.“. Kraštotyrininkas Mikelis Balčius.
13.00 „Akmenės miestelio XVI a. pradžios – XX a. vidurio urbanistinės raidos istorija“. Istorikas dr. Jonas Drungilas.
13.45 Projekto “Kultūros ir aplinkos sinergija Akmenės miesto gatvių pavadinimuose” veiklų pristatymas. Mokytoja Indrė Šiurkienė ir jos komanda.
14.00 Kavos pertraukėlė.
15.00 „Ginklai Akmenės krašte – nuo Akmens amžiaus iki XVIII a.“ (vaizdo įrašas). Archeologas doc. dr. Manvydas Vitkūnas
16.00 „Archeologinių radinių kopijos ir rekonstrukcijos. Archeologinių radinių moksliniai tyrimai ir jų rezultatų pristatymas“. Archeologas rekonstruktorius doc. dr. Gvidas Slah.
17.00 „Rekonstruojamų ginklų gamybos ypatumai ir darbo procesas“. Kalvis Martynas Stankus.
17.15 Paskaita „Akmenės r. savivaldybės mitologiniai akmenys“ prof. dr. Vykintas Vaitkevičius Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas
18.00 Apskritojo stalo diskusija apie rengiamą Akmenės miesto istorijos aktualizavimo ir kultūros skatinimo strateginį planą
2023m. rugsėjo mėn. 24d.
10.00 Ekskursija po senąjį Akmenės miestą ir bažnyčios apžvalgos bokštą su gide Rita Masiuliene. (trukmė apie 1.30 val.)
11.30 Istorinės sienos ir muziejaus ekspozicijos po atviru dangumi atidarymas
13.00 Ekskursija „Gamta, kultūra, menas“ – Lankomas Gamtos ir kultūros parkas, kur susipina gamtos grožis su menininkų darbais. Lankomas Kamanų rezervato lankytojų centras. Užsuksime į menininkų Antano Adomaičio ir Stanislovo Adomaičio dirbtuves bei galeriją. (Trukmė 3 val., nuvažiuosime apie 5 km.)
